Planowane zmiany na ulicach w Krakowie mają na celu odkorkować miasto. Polityka Transportowa Krakowa zakłada, że aby do tego doszło, udział ruchu samochodów w podróżach po ulicach miasta powinien spaść z obecnych 40 procent do 20, a docelowym poziomem Krakowa jest zmniejszenie ruchu do co najmniej 35 procent.

Kolejnym ujawnionym celem jest zmniejszenie liczby pojazdów poruszających się po centrum. Związane są z tym zmiany uniemożliwiające poruszanie się w obu kierunkach. Niektóre ulice, jak Starowiślna, staną się jednokierunkowe. Urzędnicy podkreślają, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w północnej i zachodniej części Starego Miasta. Planowane jest rozwinięcie takiego rozwiązania na inne obszary wewnątrz II obwodnicy.

Jak podają miejskie dokumenty dotyczące polityki transportowej, zmiany mają na celu dojazd do każdego miejsca z jednoczesnym ograniczaniem skracania drogi przez centrum. Urzędnicy podkreślają, że istotne jest wdrożenie tzw. sektorowej organizacji ruchu wewnątrz II obwodnicy.

Sektorowa organizacja ruchu pozwala na dostęp do wjazdu dla wszystkich. Ograniczony ma zostać natomiast przejazd przez Środmieście. Sebastian Kowal w imieniu Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu podkreśla, że zależy im na tym, aby mieszkańcy przebywający na Starym Mieście, zyskali więcej przestrzeni.

Wdrożenie planów polityki transportowej ma zająć kilka lat. Nie ma informacji dotyczących wyznaczonych dat wdrożenia poszczególnych zmian. Niektóre, jak na Grzegórzeckiej, już się dokonały: część jezdni została oddana rowerzystom. Co nie spodobało się wszystkim kierowcom. Zmiana ta została wprowadzona w ramach Tarczy dla Mobilności, które polegają na wydzieleniu większych powierzchni dla pieszych i rowerzystów.

Może cię zainteresować także: 131 żołnierzy na kwarantannie z powodu koronawirusa. Czy to budowniczy mostu pontonowego

W tym tygodniu także: Trwają intensywne prace nad budową drugiej linii metra w Warszawie. Ile udało się zbudować w sierpniu