Jak określają epidemiolodzy, mamy do czynienia z drugą falą epidemii. Przybywa zakażonych koronawirusem, wzrasta liczba zgonów. Ministerstwo Zdrowia ustanowiło żółtą i czerwoną strefę, do której zaliczane są powiaty, w których odnotowuje się wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

W piątek 23.10. premier Mateusz Morawiecki przekazał, że cały kraj trafia do czerwonej strefy, a wraz z Adamem Niedzielskim, ministrem zdrowia, przedstawili nowe zasady i obostrzenia panujące w całym kraju.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli na danym terenie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą. Jeśli nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tysięcy, wówczas objęty zostaje strefą czerwoną. Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni.

Z uwagi na ogromny przyrost nowych zakażeń podjęto decyzję o ogłoszeniu czerwonej strefy w całym kraju, która zacznie obowiązywać 24.10.2020.

Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu, niż jeszcze miesiąc temu. Druga fala uderzyła w Europę z podobną siłą. Reagując na tę sytuację, niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym lockdownie. Inne państwa wprowadziły godzinę policyjną, a jeszcze inne ograniczają możliwość świadczenia usług - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jakie dodatkowe obostrzenia sa wprowadzone z dniem 24.10?

  • Klasy 4-8 ze szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną
  • W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego
  • Wszystkie obiekty gastronomiczne jak bary i restauracje, będą mogły działać tylko na wynos
  • Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej pięciu osób
  • Seniorzy powyżej 70. roku życia mają pozostać w domach
  • Zamknięcie sanatoriów

Może cię zainteresować: Wiele pracujących osób może liczyć na spory zastrzyk gotówki. ZUS wypłaci rekompensaty

W tym tygodniu także: Sensacyjne wieści o rzeczniku rządu! Piotr Müller skierowany na kwarantannę, sytuacja jest poważna